Kontraindikace k tetování - existují nějaké?
Pro jednoho nebezpečné šílenství, pro jiného životní styl a způsob sebevyjádření. Tetování se stalo trvalou součástí naší kultury a po ulicích českých měst a vesnic pobíhá stále více potetovaných lidí. Na tetování se nám líbí jeho umělecká hodnota, možnost předat cenné sdělení nebo zvěčnit důležitou životní událost. Je však třeba jasně zdůraznit - tetování není pro každého. Existuje řada kontraindikací, se kterými je třeba počítat, pokud si nechcete uškodit. Podívejte se na 12 situací, ve kterých je lepší se tetování vzdát.
Strach z jehel
Vyhýbáte se návštěvě zdravotní sestry kvůli strachu z jehel? Nemáte rádi očkování a pohled na lidi s četnými piercingy ve vás vyvolává nepříjemné pocity? Pak myšlenku nechat si udělat tetování vážně zvažte. Tetování zahrnuje opakované propichování kůže jehlami. Jenomže vpich netrvá několik vteřin, ale až několik hodin. Pokud už si vpich spojujete s bolestí, tetování možná nebude nic pro vás.
Snížený práh bolesti
Nevadí vám jehly, ale každé poranění vám vhání do očí slzy? Nízký práh bolesti je také kontraindikací pro tetování. Je pravda, že některé salony používají jemná lokální anestetika, ale to neznamená, že proces bude zcela bezbolestný. A pak je tu období zotavování, kdy bude kůže citlivá a jemná. Pokud si nejste jisti, jak to budete snášet, můžete začít s malou kerkou.
Tendence k alergickým reakcím
Tetování v minulosti často způsobovalo alergické reakce a mohlo dokonce přispět k otravě organismu. Dnes z jejich složení naštěstí zmizelo olovo, kadmium, nikl a ftaláty, takže tetovací barva je bezpečnou látkou. Přesto se stále doporučuje opatrnost osobám se sklonem ke kontaktním a inhalačním alergiím. Inkoust jako cizorodá látka může dráždit kůži a kerka se může také hůře hojit.
Kožní choroby
Špatná zpráva pro ty, kteří trpí nemocemi, jako je atopická dermatitida nebo sarkoidóza. Pro ně je tetování příliš rizikové. Místní kožní léze by nás také měly přimět přehodnotit plány na tetování. Akné, lupénka a dokonce i příliš suchá kůže mohou způsobit mnoho problémů během tetování i procesu hojení.
Onemocnění krvetvorného a krevního systému
Způsobí vám drobné říznutí krvácení, které se obtížně zastavuje? Nebo je naopak vaše krev tak hustá, že je obtížné odebrat vzorek při lékařských vyšetřeních? V obou případech není tetování dobrý nápad. Poruchy srážlivosti jsou signálem, že se s vaší krví děje něco nenormálního. Je lepší nepřidávat zátěž částečkami inkoustu, které se také dostanou do krevního oběhu.
Rakovinová onemocnění
V průběhu vážného, dlouhého onemocnění je dobré dopřát si drobné radosti. Tetování mezi ně bohužel patřit nemůže. Organismus bojující s rakovinou nepotřebuje žádnou další zátěž - i když mluvíme o krásném, náladu zlepšujícím designu. Navíc silné léky užívané v rámci léčby mohou reagovat s částečkami inkoustu a způsobit zbytečné komplikace.
Infekční onemocnění
Vyplněním formuláře před tetováním musíte potvrdit, že nejste nositeli infekčních chorob, jako je HIV nebo hepatitida. Ohrožují nemocní lidé tatéry nebo následné klienty? Ne - moderní tetování se provádí za sterilních podmínek. Jde spíše o bezpečnost samotného nositele, jehož organismus je již dostatečně oslaben a často navíc zatížen léčbou.
Emocionální a psychické poruchy
Každý čtvrtý člověk v Česku zažil nebo zažívá psychické problémy. To je důležitá informace i z pohledu tatéra. Samozřejmě, že depresivní epizoda prožitá před mnoha lety pravděpodobně nic nezmění, ale již aktivní duševní onemocnění o sobě mohou dát vědět ve stresové situaci tetování.
Další nemoci
Které další nemoci by vás měly přimět k přehodnocení myšlenky na tetování? V podstatě jakýkoli probíhající chorobný proces vyžaduje konzultaci s lékařem před rozhodnutím nechat se tetovat. Tetování může být překážkou v hojení nebo se samotné tetování může v důsledku nemoci špatně hojit. Nikdo jiný než lékař také nebude vědět, zda konkrétní léky nebo terapie nebudou pro tetovaného nebezpečné.
Těhotenství, porod, plánování dítěte
Těhotné ženy musí bohužel snášet mnoho obětí. Patří mezi ně i nutnost odložit tetování na dobu po porodu. Přestože je riziko malé, nelze ho zcela vyloučit. Obávají se nákazy nemocemi, jako je žloutenka nebo HIV, a také otravy organismu škodlivými látkami, pokud se ukáže, že inkoust je nekvalitní.
Ochota darovat tkáně a orgány
Pokud pravidelně darujete krev nebo jste zapsáni v registru dárců kostní dřeně, měli byste si vždy vzpomenout, kdy byl proveden poslední odběr. Šest měsíců po této události nebude darování tkání a orgánů možné. Ve zvláštních případech může transplantolog rozhodnout o zkrácení této doby na čtyři měsíce. Nebezpečí pro příjemce je v tomto případě reálné - i sebemenší infekce je pro tělo oslabené nemocí a užívající imunosupresiva, která mají zabránit odmítnutí transplantátu, smrtelná.
Ukazuje se, že kontraindikací k tetování je poměrně dost. Opravdu stojí za to je všechny dodržovat? Rozhodně - nezodpovědné tetování může ublížit především vám a v některých situacích i třetím osobám (například dítěti nebo příjemci krve). Myslíte si, že je to hloupost, a celkově si tetování stejně chcete nechat udělat? To je známka nezralosti, která o to více ukazuje, že na tetování ještě nejste připraveni - omlouváme se! Odpůrci tetování si již často myslí, že lidé, kteří se nechávají tetovat, jsou nezodpovědní - nedávejte jim argument! Pokud i přes kontraindikace chcete mít na kůži nějaký vzor, rozhodněte se zatím pro hennu.