Přejít na hlavní obsah

Má význam během tetování užívat prášky proti bolesti?

prášky proti bolesti behem tetovani

Tetování bolí. I když intenzita pocitů nepohodlí vždy závisí na místě, době trvání tetování, technice tetování, naší náladě a celkové toleranci bolesti. Doporučuje se používat masti nebo jiné léky proti bolesti? Jaká jsou jejich rizika?

V tomto článku se dozvíte:

  • Zda je vhodné používat analgetické přípravky?
  • Jak ovlivňuje analgetika proces tetování
  • Jaká jsou rizika nevhodného znecitlivění kůže


Tvrdi jako skala


Existují stovky analgetik. Češi nepatří v jejich spotřebě k evropské špičce, ale v lékárničce máme vždy alespoň dva až tři druhy. Nejčastěji na bolest hlavy nebo nachlazení. Budou tedy dobře fungovat i během tetování?

Pro zmírnění bolesti stačí spolknout jednu nebo více tabulek a máme to... z krku. Je ale lepší se jich během sezení vyvarovat. To je důležité zejména při prvním tetování. Může se totiž ukázat, že díky příliš velké dávce léků proti bolesti nebudeme schopni posoudit, zda už je třeba sezení ukončit. To je důležité při tetování citlivých oblastí, jako je např. hrudní kost a žebra, boky nebo záda. V těchto partiích se mohou dlouhodobé vibrace způsobené kmitáním strojku a napnutím svalů projevit na našich vnitřních orgánech. Výsledek? Slabost, mdloby, křeče střev, žaludku nebo ledvin. Pro ty, kteří vědí, co je to střevní nebo ledvinová kolika, je tento pocit přinejmenším ukrutně bolestivý.

 

Inkoust po krému


Dalším způsobem jsou analgetické masti. Užitečné a mimořádně účinné prostředky proti bolesti. S těmi je účinek podobný - dokážou naši pleť absolutně znecitlivět, takže si naservírujeme nadměrně dlouhé sezení, jehož účinky pocítíme večer a v noci. Mezi jejich přednosti patří úplné znecitlivění. Což je důležité pro ty, kteří již překročili svůj práh tolerance bolesti. Protože pamatujme - čím více sezení, tím hůře se snášejí. A tetování není o tom, abychom trpěli, ale aby bylo provedeno správně a ne ve spěchu.

Existují dva typy krémů a sprejů proti bolesti - používají se před tetováním a během něj. První z nich stačí držet pod pokličkou hodinu, aby jejich účinek vydržel ještě půl dne, což je vlastně celodenní sezení. Druhý typ má více lokální účinek a aplikuje se na poškozenou kůži, tj. nejprve se musí nanést první vrstva tetování - obvykle obrys -, aby po proniknutí do kůže začaly působit. Jejich účinek trvá kratší dobu, je více lokalizovaný a nevyvolává pocit úplné anestezie, který může být šokující, když jehla zasahuje do kůže bez anestezie, což zesiluje pocit bolesti.

Nejdůležitější je, že nic netrvá věčně, a proto je nutné si uvědomit, že i to nejlepší analgetikum může uprostřed sezení přestat fungovat. A jeho opětovná aplikace nebude na poškozenou pokožku možná. Na druhou stranu přidání dalšího specifika může způsobit rušení a alergickou reakci organismu. Zde platí jednoduché pravidlo - čím více je kůže potrhaná, tím horší je anestetikum.



První sezení je zkouškou síly


Během něj jak my, tak tatér zhodnotíme sílu našeho organismu. Malá tetování se obvykle dělají během jednoho sezení - kontura, čerň, barva, bílá. Větší kompozice mohou mít další fáze - první obrys, tzv. vodoznak, pak vlastní obrys a jeho případné dodatečné zhuštění, čerň, barvy a nakonec bílá podkresba. Vrstvy se pak vytvářejí v postupných sezeních. Výjimkou je realistické tetování, které se nevytváří ve vrstvách, ale postupně. Proto můžete někdy vidět někoho s hotovou částí návrhu, když je kůže vedle něj ještě čistá.


Technika tetování má však na užívání analgetik malý vliv. Zde platí jednoduché pravidlo - čím později je použijeme, tím lépe. Nikdo by nám totiž neměl říkat, že i první tetování musí být provedeno během jednoho sezení. Podlehnutí stereotypům, že tetování musí bolet, na celý rukáv stačí tři sezení apod. nejčastěji vyslovují lidé, kteří se chtějí pochlubit svou výdrží nebo prostě lžou. Protože i oni dosáhnou bodu, kdy je sezení příšerně bolestivé už po páté minutě. Stává se to každému. Pokud někdo tvrdí, že ne... buď mluví pravdu, nebo trpí nemocí spojenou s poškozením nervových zakončení.

 

Jaké jsou rizika anestezie?


Pokud ležíme pátou hodinu pod jehlou, kterou nám tetují břicho nebo oblast ledvin, aniž bychom pociťovali absolutně žádný diskomfort, protože je naše kůže natřená krémem proti bolesti, můžeme si být jisti - bolest přijde, až prostředek přestane působit. A bude několikanásobně horší. Proč? Protože si servírujeme hodiny vibrací, které si vybírají svou daň na našich vnitřních orgánech. Je to trochu jako nevolnost z pohybu s opožděným nástupem. Pocity - podobně - jsou pochybné ve své příjemnosti.

Použití léků proti bolesti vám rozhodně neodporučujeme. Naopak. Umožňují mnohem vyšší míru pohodlí jak pro tatéra, tak pro tetovaného. Proč? Protože tělo se nechvěje a nekrčí v přirozené křeči touhy vzdálit se od nástroje bolesti. Je důležité, aby se anestezie používala uvážlivě. Nejlépe tehdy, když jsme již zkušení a známe své tělo natolik, abychom nepřekročili jeho hranice.

Měli bychom si také uvědomit, že ne vždy jsme schopni odhadnout a předvídat reakci našeho těla na složení konkrétního léku. A to poslední, co potřebujeme, je být pod vlivem, s těžkým poškozením kůže a v anafylaktickém šoku. Proto buďme s užíváním léků proti bolesti opatrní. Vždy se totiž můžeme objednat na další sezení.

Přehled


Tetování bolí, ale nemusí. Puristi tvrdí, že tato bariéra odděluje nováčky od těch, kteří si tetování zaslouží. Jenže kdo má soudit, kdo a jakým způsobem si chce své tělo ozdobit? Tento názor je typický pro nováčky, kteří jsou v tomto tématu svěží. Kteří ještě na vlastní kůži nepocítili propichující bolest, která se dostaví po několika minutách třicátého nebo dalšího sezení. Ti, kteří během krátké doby pokryli naprostou většinu nebo celé své tělo vzory, dobře vědí, že na analgetikách není nic špatného. Umožňují totiž užít si další sezení bez obrovského pocitu nepohodlí. Na začátku tetování však užívání léků proti bolesti nedoporučujeme. Měli byste alespoň jednou pocítit, jaké to je nechat se tetovat.