Přejít na hlavní obsah

Rána v místě tetování - co dělat, aby tetování neztratilo na síle

Rána v místě tetování - co dělat, aby tetování neztratilo na síle

Tetování samo o sobě je již formou řezání. Od standardního poranění se však liší tím, že probíhá za sterilních a kontrolovaných podmínek. Kromě toho se dobře ošetřené tetování obvykle hojí bez problémů. Poranění, která získáme neúmyslně, jsou však jiná - některá jsou povrchová a neškodná, jiná mohou nový design skutečně ohrozit. Proto když se vám na kerce objeví " au", není divu, že začnete trochu panikařit. Přece jste neutratili spoustu peněz a netrpěli několik hodin děrováním jen proto, ať musíte poškozený vzor zakrýt oblečením. Kdy je vlastně důvod k obavám? Jak můžete pomoci kůži při regeneraci, aby se tetování nenarušilo?

Rána na starém a na novém tetování - co je víc nebezpečné?


Kdy máme větší důvod k obavám - když se rána objeví na starém nebo na zcela novém tetování? Hodně záleží na povaze samotného řezu: jeho hloubce, velikosti, způsobu provedení a možném riziku bakteriální infekce.

Přesto lze obecně říci, že právě u nového tetování hrozí větší nebezpečí. Kůže ještě neměla čas se zahojit po opakovaném vpichu, inkoust se ještě dobře neusadil v kožních buňkách. Poranění v této fázi může narušit proces obnovy a v důsledku toho si návrh již od počátku ponese kaz.

Pokud se poraníte v již zahojeném otvoru, máte o něco větší šanci se následkům vyhnout. Kůže je již silnější a rychleji se regeneruje. To však neznamená, že nehrozí žádné riziko - opět hodně záleží na povaze řezu, ale také na tom, jak o pokožku denně pečujeme.

Lékařský zákrok - budete ho potřebovat?


První věc, na kterou je třeba myslet, není samotné tetování, ale vaše zdraví a bezpečnost. Zhodnoťte, zda je rána natolik vážná, aby vyžadovala kontakt s lékařem. Pokud rána silně krvácí, je velmi znečištěná nebo z ní trčí cizí předměty (v žádném případě byste je neměli odstraňovat sami!), měli byste navštívit ambulanci nebo dokonce pohotovost.

Pokud lékař rozhodne, že je nutné zranění sešít, je bohužel nutné tento výkon podstoupit. Musíme pak počítat s jizvou, která může být poměrně viditelná, ale ve srovnání s krvácením nebo infekcí je to stále menší zlo. Jakmile se rána zahojí, bude možné uvažovat o krytí.


Očištění - nedejte bakteriím šanci


Není rána natolik vážná, abyste museli běžet k lékaři? Skvělé - vaše šance vyhnout se zkažení tetování se zvyšuje. Dbejte však nejprve na důkladnou dezinfekci. Omyjte ránu a okolní kůži, abyste se zbavili částeček písku nebo jiných drobných nečistot.

Pak omyjte ránu dezinfekčním prostředkem na bázi oktenidinu. Tato látka nejenže ničí téměř všechny bakterie, viry a plísně, ale je také velmi šetrná a ránu nedráždí ani nevysušuje. Samozřejmě ji nebudete mít vždy po ruce - nehoda se přece může stát i venku. Ve všech situacích se ujistěte, že jste využili všech příležitostí k aplikaci účinné dezinfekce. Pokud oktenidin není k disposici, zvažte peroxid vodíku nebo dokonce líh (i když to bude bolestivé).

K dennímu omývání rány používejte jemné pěnové mýdlo na tetování obsahující antiseptické ionty stříbra. Tento kosmetický přípravek by měl mít každý tetovaný neustále na poličce ve sprše.

Obvaz - jaký je nejlepší?


Když je rána čistá, musí být chráněna proti pronikání patogenů zvenčí. Zároveň by měla mít kůže možnost neustále dýchat - obvaz nesmí blokovat výměnu plynů ani způsobovat hromadění vlhkosti.

Nejlepším řešením v případě čerstvé kerky bude hydrogelový nebo hydrokoloidní obvaz - takový, který používáme při termických poraněních. Pokud je tetování již poměrně staré a rána není příliš vážná, postačí jednoduchý obvaz - nezapomeňte jej však pravidelně měnit.


Péče o poraněné místo - jak by mělo vypadat?


Při poranění tetování je vaším největším spojencem správná péče o pokožku. Pokud jste předmět léta zanedbávali a vedlo to k vysušení kůže a ztrátě její pružnosti, jsou šance bohužel mizivé - proto je tak důležitá pravidelná každodenní péče.

Po poranění zvyšte frekvenci, s jakou do poškozené pokožky vtíráte přírodní kosmetický přípravek - krém na tetování nebo máslo - zaručující přísun živin a obnovu poškozené hydrolipidové bariéry. Dokud z rány vystupuje exsudát, vyhýbejte se poraněnému místu. Jakmile se rána zahojí, naneste krém na hojící se místo. Tím získáte nejlepší šanci, že se vyhnete jizvě - i když si tím bohužel nebudete jisti, dokud nebude proces hojení dokončen.


Signály znepokojení - jak poznáte, že je něco v nepořádku?


Někdy se stane, že i přes veškerou opatrnost nejsme schopni komplikacím zabránit. V takovém případě rozhoduje čas - čím dříve zareagujeme, tím větší je šance na uzdravení. Žádné klamání - jizvě se pravděpodobně nevyhneme, ale můžeme ovlivnit její viditelnost a především zachránit vlastní zdraví.

Okamžitě běžte k lékaři, pokud si všimnete, že z rány vytéká tmavá krev nebo hnis, zejména pokud je doprovázen nepříjemným zápachem. Alarmující je také změna struktury rány - například její propadnutí. K lékaři byste také měli jít, pokud místo řezné rány hodně otéká, bolí a je horké. K návštěvě ORL by vás měla přimět také celková nevolnost - horečka, zimnice, zvracení, bolest hlavy, břicha a svalů.

 

Samozřejmě by bylo nejlepší být opatrný a nikdy se nedostat do potíží. Život však může přinést i nějaká překvapení a ve skutečnosti je pravděpodobnost, že se v oblasti výpletu vyhnete jakémukoli řezu po celá desetiletí, poměrně malá. Proto je lepší se na možnost poranění předem připravit, abyste se později mohli lépe vypořádat s následky a pečovat o svou propíchnutou kůži co nejlépe za daných okolností.